Zamek w Bolkowie

Zimowe ferie dobiegają końca.Tym, którzy nie wiedzą co zrobić z czasem w te ostatnie dni bezśnieżnych  ferii zapraszam do zwiedzania dolnośląskich zamków. Kilka z nich prezentowałam już wcześniej na blogu. Dolny Śląsk jest najbogatszym w zabytki regionem w Polsce. To odzwierciedlenie minionego dobrobytu tej ziemi, zasobnej w złoto, srebro, kamienie szlachetne, minerały, a także węgiel, miedź czy żelazo, które kiedyś w znaczącym stopniu decydowało o rozwoju regionu i jego potędze.

SAM_4733

Niedawno odwiedziłam jeden z nich -Bolków. Zamek a właściwie jego ruiny, górują nad miastem i  widoczne  są z daleka. Dobrze oznakowane kręte uliczki Bolkowa bez problemu zaprowadzą nas pod samo Zamkowe Wzgórze. Na zmotoryzowanych czeka parking płatny 2zł za godzinę. Zwiedzanie Zamku  kosztuje 7 zł dla dorosłych i 4 zł dla dzieci.

SAM_4770

Bolków – jest jednym z największych zamków na Dolnym Śląsku. Cechą charakterystyczną zamku jest 25 metrowa wieża. Jako jedyna budowla tego typu w Polsce posiada kształt klinowy. Potężne mury zamku skutecznie broniły twierdzy podczas wojen husyckich, a podczas II Wojny Światowej zamek w Bolkowie był siedzibą administracji niemieckich tajnych fabryk zbrojeniowych.

Zamek w Bolkowie jest XIII-wieczną twierdzą, którego powstanie należy wiązać z panowaniem Bolka I. Zamek, jak wszystkie obiekty tego typu w Polsce, przeżywał lata grube i chude. Szczególnie w XIX i XX wieku był zaniedbywany, aż w 1995 roku utworzono stowarzyszenie „Bractwo Rycerskie Zamku Bolków”, które podjęło działania mające na celu wskrzeszenie dawnej jego świetności poprzez organizowanie Turnieji Rycerskich, występów teatrów czy koncertów muzyki dawnej.

Do zamku prowadzą dwie bramy. Pomiędzy nimi znajduje się wąskie przejście zwane szyją bramną.

SAM_4732

Po jej przejściu w chodzimy na Dziedziniec Turniejowy. Dopiero teraz widać wewnętrzne mury zamku.

SAM_4749

Z Dziedzińca Głównego znajdują się wejścia do dawnych części mieszkalnych oraz gospodarczych zamku.

SAM_4755

Tam też znajduje się wejście do Wielkiej Wieży.

Z baszty rozciąga się przepiękny widok na pobliską okolicę.

SAM_4757

Na Dziedzińcu Głównym, w odbudowanej, renesansowej części zamku  znajduje się muzeum, w którym zobaczymy eksponaty związane z zamkiem – między innymi miecz księcia Bolka II. Tu także prezentowane są cykliczne wystawy.

SAM_4754

Reklama

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s