Sposoby na oszczędzanie – żarówki LED

Przełom roku to czas podsumowań i postanowień. Dla mnie ten rok należał do udanych. Zrealizowałam kilka planów i marzeń, co mnie bardzo cieszy. Wśród ważnych i mniej ważnych, noworocznych postanowień znalazł się punkt o oszczędzaniu. Kiedyś ktoś powiedział – „z małych sum rodzą się fortuny”. Postanowiłam odkładać co miesiąc kilka złotych oraz ograniczyć rachunki, na przykład za energię. Zaczęłam od zakupu energooszczędnych żarówek LED. Na początku wymieniłam oświetlenie w miejscach, w których najdłużej pali się światło — kuchnia, salon, sypialnia. Wymieniałam lampki choinkowe oraz dekoracje na oświetlenie ledowe. Po roku widzę, że warto było, moje rachunki za energię systematycznie spadają. W skarbonce natomiast uzbierałam niezłą sumkę na wakacyjny wyjazd.

idea-1876653_960_720

Żarówki LED cieszą się  coraz większą popularnością. Ich czas świecenia jest kilkadziesiąt razy dłuższy niż od standardowych żarówek i wynosi ok. 50 000 h. Oszczędzają 80 % energii.  W sklepach znajdziemy żarówki ledowe o rożnej mocy (3,5W odpowiada żarówce 60W). Ich kolejną zaletą jest również możliwość  dobrania odpowiedniej barwy światła. W przeciwieństwie do świetlówek nie potrzebują czasu bo rozświetlają się maksymalnie natychmiast po zapaleniu. Żarówki ledowe zużywają znacznie  mniej prądu od świetlówek  dając jasne i naturalne światło. Diody LED mają niewielkie rozmiary, dzięki temu mogą być zamknięte w najróżniejszych oprawach i formach oświetleniowych(np.halogeny, węże świetlne, taśmy) Daje to możliwości dogodnego projektowania oświetlenia.

Do  produkcji żarówek LED nie stosuje się rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji a dzięki ich długowieczności rzadko się je wyrzuca.  Diody  LED zbudowane są z bezpiecznych materiałów, a  więc są ekologiczne i nie ma problemu z ich utylizacją. Świetlówki zawierają w środku szkodliwą dla zdrowia rtęć dlatego nie wolno ich wyrzucać na śmietnik.

2

Oświetlenie LED jest droższe niż inne żarówki jednak ich zakup zwraca się dość szybko ponieważ są w stanie zaoszczędzić do 80 % energii. Na szczęście moduły LEDowe tanieją z roku na rok.

Zastosowanie oświetlenia typu LED daje nam wiele możliwości jak choćby bezprzewodowe sterowane smartfonem lub tabletem poprzez Bluetooth lub Wi-Fi.

AutoID Polska Firma specjalizująca się w automatycznej identyfikacji wprowadziła na polski rynek inteligentne oświetlenie LED. Jak ogromne są możliwości  inteligentnych żarówek i systemów oświetleniowych możecie przeczytać na stronie https://www.autoid.pl/

Zdjęcie pochodzi ze strony- autoid.pl

Poznajcie niektóre zalety tej inteligentnej żarówki:

– Zmiana natężenia, barwy, włączanie i wyłączanie światła bez choćby zbliżania się do tradycyjnego włącznika za pomocą iPhone’a, iPad’a lub smartfona, tabletu z systemem   Android 4.3 lub nowszym.
-kolory RGB i białe światło można włączyć w jednej żarówce
– wiele trybów do wyboru: spotkanie, sen, czytanie, relaks, minutnik, budzik i więcej
– minutnik: pozwala na ustawienie automatycznego włączenia i wyłączenia żarówki
– wyodrębnienie 4 grup sterowania
– zasięg sterowania 20-30 metrów
– odprowadzanie ciepła
– niskie zużycie energii i długa żywotność.

 

 

 

Zapisz

Reklama

7 komentarzy

  1. Ja też jakiś czas temu wymieniłam w całym domu żarówki na ledowe; nie dość, że mniej płacę za prąd to jeszcze w domu zrobiło się jaśniej 😉 Życzę Ci aby ten rok był równie udany 😉 wszystkiego najlepszego kochana!

  2. Faktycznie wymiana żarówek się opłaca. Kiedy zmieniłam żarówki na energooszczędne też w namacalny sposób odczułam to w rachunkach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s