Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Chyba nikogo z Was nie muszę przekonywać, że dobra wentylacja kuchni to konieczność. Nikogo, oprócz mojej mamy, która stale narzeka na brudne ściany i tłusty osad na kuchennych szafkach, a zakup okapu uważa za zbędny wydatek. Kiedy starsze pokolenie zrozumie, że dobra wentylacja kuchni to konieczność ? Dużo gotuję i nie wyobrażam sobie na przykład zapachu ryby unoszącego się  w salonie, albo śmierdzących bigosem firanek. Okap uwalnia  mieszkanie od zapachów, które nie zawsze są mile widziane. Pochłania opary, nadmiar wilgoci i tłuszcz powstające podczas gotowania.

Ciarko-Citro-Echo[1]

Obecnie stoję przed zakupem nowego okapu, ponieważ w starym  pękła mi listwa ozdobna. Przy okazji popatrzę za pochłaniaczem zapachów dla mamy bo tylko taki rodzaj wentylacji sprawdzi się w jej kuchni. Na czym polega różnica?

Okap-Ciarko-SBL-Red

Wyciąg, czyli okap kominowy jest podłączony za pomocą rury do przewodu wentylacyjnego. Urządzenie  zasysa zanieczyszczone powietrze i przez przewód wentylacyjny wydala je na zewnątrz( obieg otwarty) Aby zamontować okap w ten sposób, trzeba mieć w kuchni w odpowiednim miejscu otwór wentylacyjny.

Magnus-Ciarko-Design-okap-z-sensorem-zapachu[1]

Ponieważ  nie w każdej kuchni taki otwór znajduje się blisko kuchenki  (tak jest u mojej mamy ) wówczas zamiast wyciągu montuje się  pochłaniacz.

Okap-Citro-X-Ciarko-Design[1]

Pochłaniacz jest nieco bardziej skomplikowany – działa w obiegu zamkniętym. Zasysa on  powietrze, które następnie  przechodzi przez filtry z aktywnym węglem. Na końcu  oczyszczone powietrze wydostaje się z powrotem do kuchni.  W pochłaniaczach trzeba regularnie wymieniać filtry, jeśli mają być skuteczne. W zależności od intensywności gotowania od  2  do  6 miesięcy.

Okap-Quadro-Ciarko-Design[1]

Czy wiecie że każdy okap może pracować jako wyciąg, ale nie każdy ma możliwość pracy jako pochłaniacz. W niektórych modelach nie ma możliwości zamontowania filtrów węglowych.

Przy zakupie okapu pamiętajmy o kilku czynnikach – stylu i wielkości naszej kuchni, dostępie do szybu wentylacyjnego, mocy i wydajności. Im większa wydajność okapu, tym więcej zasysa on powietrza.

Okap-Pure-Style-Ciarko-Design[1]

Dziś okapy mogą być prawdziwą ozdobą kuchni. Popatrzmy na ofertę   okapów http://www.sklep.ciarkodesign.pl/ Znajdziemy tu fantastyczne modele- od tradycyjnych  przez nowoczesne o różnorodnych formach: kwadratowe, owalne, okrągłe.

Hydria-Ciarko-Design[1]

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta http://www.sklep.ciarkodesign.pl/e-sklep

Reklama

4 komentarze

  1. U nas w mieszkaniu, jest okap , lecz nie został podłączony do ciągu i tak sobie żyjemy 🙂 mamy w środku filtr węglowy a gotuję głównie w weekendy więc nam takie rozwiązanie wystarcza 😉 ale taki nowiutki designerski okap chętnie bym przygarnęła!

  2. Te okapy są bardzo stylowe. Bardzo podoba mi się to, że można dopasować je do swojego wnętrza. Sama ostatnio kupiłam okap podszafkowy. Idealnie komponuje się z meblami i z resztą zabudowy. Super wpis! Pozdrawiam. 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s